11:49 SREDA, 20. 02. 2019. - 11:49 Autor: Marija Trišić
ODRŽANO JOŠ JEDNO PREDAVANJE ZA VOĆARE I VINOGRADARE
U gradskoj kući u Vršcu juče je održano predavanje iz oblasti voćarstva i vinogradarstva. Ovo je treća godina zaredom da je grad Vršac domaćin profesorima Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, a ovoga puta govorili su o mehanizovanoj berbi voća i skladištenju, i perspektivnim novim i autohtonim sortama vinove loze.
podeli
Kako je vršačka regija odavno poznata kao uspešan vinogradarski kraj, istaknuta je potreba za zaštitom geografskog porekla sorti koje se uzgajaju u ovim krajevima, a bilo je reči i o perspektivnim novim i autohtonim sortama vinove loze, na koje bi valjalo usmeriti proizvodnju u budućnosti:
“Treba zadržati one sorte koje su nekada ovde bile, poput Kreace ili drugih sorti, ne na prevelikim površinama, ali se moraju očuvati jer su one te koje daju prepoznatljivost celoj vinskoj regiji. Treba razmišljati I o uvođenju novih sorti, recimo od onih koje su ranije priznavane, kao što su Sila, Probus i Neoplanta, a od novijih sorti otpornih na gljivične bolesti pre svega Panonija, Dionis, i Morava”, navodi profesor Dragoslav Ivanišević.
Ovo je treća godina zaredom da je grad Vršac domaćin profesorima Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Prve godine tema je bilo organsko vinogradarstvo, prošle voćarstvo, a ovoga puta ideja je bila da se animiraju manji proizvođači, kako bi se Vršac ozbiljnije pozicionirao i u toj oblasti:
“S obzirom na to da su to uglavnom firme, a vrlo je malo fizičkih lica, ovim putem smo pozvali poljoprivredne proizvođače u područjima gde smo završili komasaciju, da upute pismo o namerama lokalnoj samoupravi, ukoliko su zainteresovani za podizanje višegodišnjih zasada na državnom zemljištu”, reako je član gradskog veća za poljoprivredu Slobodan Jovanov.
Kako je istaknuto, Grad je komasacijom, pored rešavanja imovinsko-pravnih odnosa, direktno subvencionisao proizvodnju, jer, prema poslednjem istraživanju NALED-a, na osnovu ukrupnjavanja zemljišta putem, poljoprivredni proizvođači ostvaruju značajne uštede goriva, semena i đubriva, i do 4.200 dinara po hektaru.
Pogledajte video:
podeli